Malawia i Tanganika

Forum o Biotopach Malawi i Tanganice

Ogłoszenie

Zapraszam do Rejestrowania się

#1 2009-06-22 09:37:12

Daniel

ADMINISTRATOR

Zarejestrowany: 2009-06-21
Posty: 28
Punktów :   

Rodzaje Filtracji

Filtracja biologiczna

Filtracja biologiczna jest najważniejszym rodzajem filtracji, ponieważ reguluje ona zawartość związków takich jak Amoniak, Azotyny. Polega ona na tym że wewnątrz wkładów filtracyjnych rozwijają się bakterie nitryfikacyjne które są odpowiedzialne za proces azotowy a tym samym za dojrzewanie akwarium. Rozkładają one resztki organiczne a następnie oczyszczają wodę ze związków chemicznych. Bez nich w dość szybkim czasie doszło by do nagromadzenia się Amoniaku czy Jonów Amonowych w skutek czego, nasze ryby mogły by ulec zatruciu. Aby takie bakterie mogły się rozwinąć potrzebne im jest miejsce rozwoju, w tym celu w filtrach stosuje się specjalne wkłady zapewniające odpowiednią ilość powierzchnie rozwojowej. Wkłady tego typu możemy zakupić w sklepach są to między innymi:

- Specjalna gąbka o otwartych oczkach (tu musimy pamiętać że zwykła gąbka nie nadaje się ponieważ ma oczka zamknięte i nie przepływa przez nią swobodnie woda.

- Specjalny żwir o bardzo dużej porowatości.

- Wkłady ceramiczne (małe ceramiczne rureczki)

- Bio-balls i Bio Kulki ( są to plastikowe wkłady)

Najczęściej tego typu wkłady stosowane są w filtrach zewnętrznych, natomiast filtrach wewnętrznych przeważnie stosuje się gąbkę.

Filtr pełniący rolę biologicznej filtracji powinno się otwierać i czyścić jak najrzadziej w dodatku należy zawsze pamiętać że należy taki filtr zawsze płukać w wodzie spuszczonej z akwarium, nie wolno takich wkładów płukać pod kranem ponieważ ulegną zniszczeniu bakterie nitryfikacyjne i nasz filtr przestanie działać, wówczas trzeba będzie czekać ok. miesiąca zanim wytworzą się nowe bakterie. Filtr tego typu proponuje płukać co 2-3 miesiące.


Filtracja mechaniczna

Filtracja mechaniczna odpowiedzialna jest za usuwanie wszelkich drobnych odpadów i resztek jakie znajdują się w wodzie. Filtr wychwytuje resztki organiczne a odpowiednie wkłady mają za zadanie zatrzymać je po to by woda była przejrzysta i bez pływających w niej szczątków. Jako wkłady do filtracji mechanicznej stosuje się:

- Gąbka
- Watę
- Filc akwarystyczny
- ceramikę

Filtr mechaniczny stosuje się w dużych zbiornikach jako dodatkowy po to by nie otwierać zbyt często filtru pełniącego rolę biologicznego. W przeciwieństwie do filtrów biologicznych filtry mechaniczne należy czyścić minimum raz w tygodniu po to by oczyszczały jak najlepiej nasz zbiornik, jednak również dobrze jest płukać taki filtr w wodzie spuszczonej z akwarium, ponieważ również zachowamy dodatkową ilość bakterii nitryfikacyjnych.


Filtracja chemiczna

Filtracja chemiczna ma za zadanie usunięcia szkodliwych związków z wody takich jak metale ciężkie, leki, amoniak, jony amonowe. Do tego celu stosuje się specjalne wkłady, jednak takie wkłady działają dość krótko i należy je co jakiś czas wymienić.

Jako wkładów do filtracji chemicznej stosuje się:

- Węgiel aktywny ( Węgiel aktywny zawiera bardzo dużą powierzchnię roboczą czyli może pomieścić bardzo dużo związków chemicznych, służy do likwidacji leków, metali ciężkich, chloru. Węgiel ma tą wadę że wraz z szkodliwymi substancjami wchłania również, substancje niezbędne do rozwoju roślin i ryb. Dlatego węgiel należy stosować tylko na okres usuwania substancji szkodliwych.

- Zeolity minerały specjalnie przygotowane do wchłaniania różnych substancji między innymi Azotany, jednak ze względu ma niską wydajność są dość rzadko stosowane.

- Żwirek amonowy jest o minerał który wchłania amoniak jak i również jony amonowe. Substancje te są bardzo toksyczne, jednak stosuje się je raczej w początkowej fazie dojrzewania zbiornika, ponieważ późniejszej fazie czyli jak zakończy się proces azotowy, to amoniak powinien być niemal nie wykrywalny.


Filtracja jako uzdatniania

Filtry zewnętrzne można zastosować również jako uzdatniania wody, w tym celu należy wymienić wkłady, których właściwości zmieniają parametry wody. Przeważnie uzdatnianie takie ma na celu zmniejszenie pH wody, przez zastosowanie surowców zakwaszających.

Jako wkłady do zakwaszania często stosuje się między innymi torf, który zawiera bardzo duże ilości garbników i kwasów humusowych. Zanim zastosujemy taki torf, warto najpierw sprawdzić jakim stopniu zakwasza wodę. Aby przeprowadzić taki test na stopień zakwaszania wody przez torf niezbędny jest nam wskaźnik pH. Tego typu wskaźniki możemy nabyć w sklepach lub wykonać samemu. W celu sprawdzenia torfu należy do 1L wody destylowanej wsypać garść torfu i pozostawić na 24 godziny, po odczekaniu tego należy dokładnie przewietrzyć wodę z dwutlenku węgla, następnie zmierzyć pH wody, jeżeli po pomiarze wody odczyn nie przekracza 5 pH to znaczy ze torf doskonale nadje się do zastosowania.

Kolejnym surowcem do zmiany parametrów wody jest to żwir koralowy, ten oto surowiec wpływa na podwyższenie pH wody, stosowny jest często przy pielęgnacji ryb które wymagają wysokiego poziomu pH.

Można również stosować żywice jonowymienialne których działanie obniża twardość węglanową i twardość całkowitą. Żywice te nie powinno się stosować jako wkłady do filtrów, ponieważ powodują zbyt gwałtowne skoki parametrów wody. Należy je umieszczać wewnątrz akwarium tak by woda nie przepływała przez nie zbyt gwałtownie.


ADMINISTRATOR!!
Malawia 375L
Tanganika 350L

Offline

 

#2 2009-06-24 00:42:12

Bysiu

MODERATOR

Zarejestrowany: 2009-06-24
Posty: 12
Punktów :   

Re: Rodzaje Filtracji

Daniel napisał:

Kolejnym surowcem do zmiany parametrów wody jest to żwir koralowy, ten oto surowiec wpływa na podwyższenie pH wody, stosowny jest często przy pielęgnacji ryb które wymagają wysokiego poziomu pH.

warto coś więcej napisać o tym właśnie żwirku szczególnie na tym forum, ponieważ nasze rybki lubią wodę o wysokim PH a on buforuje nam owe PH i jeszcze jest doskonałym medium filtracyjnym tak samo jak ceramika ( jeśli się mylę to proszę mnie poprawić)


MODERATOR!!!

Offline

 

#3 2009-06-24 21:22:47

Daniel

ADMINISTRATOR

Zarejestrowany: 2009-06-21
Posty: 28
Punktów :   

Re: Rodzaje Filtracji

Mogę również dodać  że można również zwiększyć ph  za pomocą jednej łyżki sody oczyszczonej


ADMINISTRATOR!!
Malawia 375L
Tanganika 350L

Offline

 

#4 2009-06-24 22:25:29

bartolini

MODERATOR

1784535
Skąd: Będzin
Zarejestrowany: 2009-06-23
Posty: 19
Punktów :   

Re: Rodzaje Filtracji

ale nie za czesto ;p


MODERATOR!!!
450 l malawi
160 l paletki
i pare mniejszych 

Offline

 

#5 2009-06-25 00:23:56

Bysiu

MODERATOR

Zarejestrowany: 2009-06-24
Posty: 12
Punktów :   

Re: Rodzaje Filtracji

bartolini napisał:

ale nie za czesto ;p

przy podmianach zawsze podaje coś tam np. sodę teraz stosuję preparacik JBL Auadur i różnica jest w na pewno cenie   ale innych większych zmian miedzy sodą  nie zauważyłem

Ostatnio edytowany przez Bysiu (2009-06-25 00:25:01)


MODERATOR!!!

Offline

 

#6 2009-06-28 21:24:41

Leon2009

ADMINISTRATOR

Zarejestrowany: 2009-06-28
Posty: 3
Punktów :   

Re: Rodzaje Filtracji

Zgadzam sie z Danielem zwir koralowy podnosi Ph ale i tez wapienie, piaskowiec noi soda ale z nadmiarem.A wapien czy piaskowiec dziala jako bufor.

Offline

 

#7 2009-06-28 21:30:22

Daniel

ADMINISTRATOR

Zarejestrowany: 2009-06-21
Posty: 28
Punktów :   

Re: Rodzaje Filtracji

Leon
narescie


ADMINISTRATOR!!
Malawia 375L
Tanganika 350L

Offline

 

#8 2013-01-29 02:29:42

lulu11

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2013-01-28
Posty: 1
Punktów :   

Re: Rodzaje Filtracji

Mam pytanie,mam 140l i czy wystarczy mi filtr zewneczny  z węglem i kryształami i do tego ma wewnętrzny jak myślicie  wodę będę  miał. Ok

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.airput2010.pun.pl www.zaxirpbf.pun.pl www.psajdak.pun.pl www.owf.pun.pl www.cs-biedronka.pun.pl